
Ikväll såg jag Perssons Pack. Tio minuter hemifrån, i Stortorpsparken som ligger ett par snedsteg från Trångsunds Centrum. Här, mitt i vad som kändes som ett folkparksmuseum, spelade Persson och hans band på den lilla dansbanan inför en sittande publik. Mycket tretakt och lugnt tempo blev det. Duggregnet utanför ramade in upplevelsen på ett behagligt sätt. Perssons bitterljuva sånger landade kanske lite annorlunda än de brukar.
För kvällens publik var inte den vanliga. Inte sönderdruckna och kärlekstörstande män som med tårar i ögonen skrålar med i de bittra balladerna. Ikväll var det en bredare publik, från små människor som knappt börjat livet till de som är på väg att avsluta det.
En mycket skönare kväll än jag trodde. Bilder finns här. På en man som alldeles för få känner till.
Att göra affärer 2009
Rolig grej i tidningarna nu på morgonen. Rubrikerna basunerar ut att SAAB-affären är klar. GM och Koenigsegg Group är överens. Det enda som fattas är tre miljarder. Och det är pengar som bygger på att vi skattebetalare kliver in i affären.
Så här kan man göra affärer 2009. Och i enlighet med det vill jag själv gå ut med nyheten att jag har blivit miljardär. Det enda som fattas är att någon ger mig pengarna.
Kontakta mig så gör vi upp detaljerna.
Godmorgon vardag
Klockan är strax efter sju. Frukosten är avklarad. Mina måste-saker till jobbet ska letas fram. Ellas måste-saker till dagis också. Om en timme sätter vi oss på moppen och åker dit. Sen till Flemingsberg för att Hanna ska på ett läkarbesök och en annan grej. Räknar med att kliva in på jobbet med min matlåda vid lunch.
Sen är det bara att åka med.