Ett oväntat besök

Mitt i skruvandet kommer min pappa och Marie förbi på besök. Lika oväntat som trevligt. Eftersom vi inte hade något Gevalia hemma och det var dags för barnen att äta bjöd vi på varm korv och vatten. Efter att Hanna fått titta in i mercan och de farit vidare stod jag på knä bland skruvarna igen.

Mycket att göra före John

Jag har stått på knä och på tå hela dagen och finpillat med hundratals skruvar, muttrar och brickor. Och stora plåtar som velat dansa i vinden. Först för en halvtimme sen stängde vi bygget för dagen. Fortsättning följer, liksom bilder på konstruktionen vi håller på med. Men, det går bra.
Just nu spelar Real Madrid och Sevilla en viktig och så här långt sevärd match i La Liga. Samtidigt måste jag fixa med tvätt, disk och mitt stubbiga anlete innan det är dags att lyssna på John Blund.